Trambus

Trambus

Category: Ciekawostki

Do ciekawych form transportu masowego, jakiego produkcją od wielu lat zajmuje się nasza wysokiej klasy placówka produkcyjno-usługowa okazuje się trambus. To mniej rozpowszechniona w naszym kraju forma transportu, ale bardzo ciekawa i zasługująca na wyróżnienie, a także mocno doceniana zwłaszcza poza granicami Polski.

Warto wspomnieć, iż trambus jest czymś na wzór tramwaju, ale nie do końca działa na zasadach systemów szynowych, dlatego też Avon Renata Perz śmiało można stwierdzić, iż jest to swego rodzaju atrapa tramwaju. Wizualnie przypomną tenże rodzaj pojazdów, ale oparty jest klasyczny trambus na podwoziu auta ciężarowego. Pierwsze trambusy zaczęły być produkowane w 2003 roku. W zasadzie wtedy pierwszy pojazd tej kategorii został wypuszczony na ulice.

Nastąpiło to w Łodzi, gdzie trambus kursuje jako linia A po dziś dzień. Pojazd ten przemieszcza się trasą prowadzącą od Manufaktury w kierunku Galerii kondensator tlenu Łódzkiej. Trambus regularnie pokonuje teren Placu Wolności oraz ulicę Piotrkowską. Jest to nie zupełnie nowy projekt, zaś coś co określić należy repliką tramwaju Herbrand zaliczanego do pojazdów zabytkowych w swym charakterze. Zbudowany jest on natomiast na podwoziu należącym do marki samochodu Volvo.