Omnibus

Omnibus

Category: Ciekawostki

Pojazdy masowej komunikacji i transportu zbiorowego to nie tylko tramwaje czy autobusy. Bardzo ciekawie prezentują się również tak zwane omnibusy, które stanowią maszyny przeznaczone do przemieszczania się wielu ludzi jednocześnie. Ich cechą charakterystyczną jest kryta nawierzchnia. Dzięki temu z ombinusów można zatem korzystać na stałe, niezależnie od panującej pory roku, czy też warunków pogodowych i sezonu.

Warto wspomnieć, iż ombinus był wyprodukowany w swej pierwotnej wersji dużo wcześniej niż autobus. Prawdopodobnie pierwsze ombinusy wieloosobowe zaczęły być tworzone w wieku między siedemnastym a dziewiętnastym okna gdynia stuleciem. Klasyczne omnibusy były napędzane konno. Dopiero te bardziej współczesne zyskały napęd elektryczny. Jeżeli chodzi o specyfikę nazewnictwa tego określenia, to ombinusy etymologicznie nawiązują do łacińskiego słowa „dla wszystkich”, zaś końcówka „bus” tyczy się angielskiego określenia „autobus”. Tym samym, omnibus jest to nazewnictwo środka transportu masowego, który wiąże się z transportowaniem wielu pasażerów w tym samym czasie.

Pierwszy raz wspomnianego określenia omnibus użyto w prawdopodobnie w kontekście pojazdów z lat sześćdziesiątych minionego stulecia w odniesieniu do polskich pojazdów, z kolei generalnie słowo to funkcjonowało wcześniej w odniesieniu do autobusów międzymiastowych.

https://glas-pak.pl/zakretki-twist-off/