Elektryczny zespół trakcyjny

  • Home 2
  • Elektryczny zespół trakcyjny

Elektryczny zespół trakcyjny

Category: Pojazdy na torach

Elektryczny zespół trakcyjny czyli EZT w skrócie to określenie stosowane w kierunku charakterystyki specyficznych rodzajów pojazdów szynowych, jakie cechują się budową z dwóch członów https://wieniecwarszawa.pl/ sterowniczych.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, iż zespoły te wyszczególniają się posiadaniem specyficznych członów pośrednich, jakie opierają się na wózkach Jakobsa, wózkach klasycznych. Warto wspomnieć, iż mają one wspólną przestrzeń wydzieloną dla pasażerów, która ciągnie się po cały zespole trakcyjnym. Idealnie nadaje się zatem zastosowanie tego środka transportu konkretnie w ruchu aglomeracyjnym. Jest to także doskonały wariant w zakresie dalekobieżnego transportu.

Każdy elektryczny zespół trakcyjny bazuje na własnym, indywidualnym napędzie, przez co nie ma kłopotu z jego bezproblemowym przemieszczaniem się po torach. Jako ciekawostkę podamy, że pierwszy silnik elektryczny w elektrycznych zespołach trakcyjnych skonstruowany został przez mieszkańca Węgier- inżyniera Anyosa Jedlika i miało to miejsce w roku 1828. Jeżeli chodzi natomiast o kompletną, w pełni zelektryfikowaną linię tramwajową, to powstała ona jako pierwsza w Berlinie. Dokładniej rzecz biorąc było to  dzielnicy Lichterfelde, w roku 1881. Wówczas na drogi wypuszczona została potężna maszyna cechująca się mocą 7 kW.  Jej zasilanie natomiast to zasilanie napięciem 180 V DC.